Laenud

Siit kokkuvõttest leiate vastused küsimustele, millised on populaarseimad laenutooted eestis ning milliseid laene üldse pakutakse. Oleme kiirülevaatena välja toonud erinevad laenude tüübid ning reastanud need lihtsalt ja ülevaatlikult.

Enne laenude võtmist tutvuge alati hoolikalt pakutava laenu tingimustega ning krediidikulukuse määradega. Kui vajate enne laenu võtmist nõu, küsige seda sõltumatult eksperdilt.

Laenud mida Eestis pakutakse

Eesti laenuturul on laenude andmine muutumas aina populaarsemaks. Erinevad laenuandjad või pangad pakuvad laia valikut laenutooteid peaaegu igaks elujuhtumiks. Laenuturul on tooteid alates lihtsatest kiirlaenudest või väikelaenudest, kuni krediidikontodeni või hüpoteeklaenudeni. Alljärgnevalt leiate populaarseimad laenutooted ükshaaval.


Laenu võtmine

Kiirlaen (50 € kuni 2000 €)

Kiirlaen erineb tarbimislaenust ja väikelaenust õige vähe. Tegelikult on tegu samasuguste laenudega, kuid erinevad laenupakkujad nimetavad neid erinevalt, seda tulenevalt nende turundusstrateegiast. Kiirlaen aga õigustab oma nime, kuna kiirlaenu võid kätte saada juba 15 minutiga.

Kiirlaen on tagatiseta väikelaen, mille saamiseks ei pea oma vara hüpoteegiks seadma. Kiirlaenu iseloomustab pigem kõrgem laenuintress, aga paindlik tagasimakseperiood.

Väikelaen (kuni 5000 €)

Väikelaenu ja kiirlaenu piir võib olla hägune, kuna tegu on kiirlaenule väga sarnase laenutootega. Seejuures on neil ikkagi väikesed erinevused, mistõttu saab neil lihtsalt vahet teha, et seejärel endale õige variant leida. Võrreldes kiirlaenuga on väikelaenude tagasimakseperiood tavaliselt pikem. Nagu kiirlaenude puhul kombeks, saadud kiire raha makstakse ka kiirelt tagasi. Tänu pikemale laenuperioodile on ka laenuintress madalam (umbes 20-30%).

Tarbimislaen (500 € kuni 10 000 €)

Tarbimislaen on tegelikult samalaadne toode nagu väikelaen, lihtsalt teise nimega. Tarbimislaen on ühtlasi ka üks populaarsemaid laene, mida pakuvad peaaegu kõik laenuandjad.

Tarbimislaen on tagatiseta väikelaen mida võite kasutada nii nagu ise soovite. Tarbimislaenude puhul pole laenuandja sätestanud otstarvet ega tingimusi kuidas või mille jaoks laenu kasutama peaksite nagu seda sätestatakse kodulaenu või autolaenu puhul.

Krediidikonto

Krediidikonto on peaaegu sama nagu tegu oleks krediitkaardiga. Kreedidikonto tellimisel avatakse teile fikseeritud suurusega laenulimiit. Põhimõtteliselt sobib see teile just siis, kui soovite võtta aegajalt raha, et ei peaks muretsema uute laenutaotluste ja sebimiste tõttu.

Kodulaen

Kodulaen on tagatisega laen, ehk hüpoteeklaen kus laenu võttes jääb tagatiseks selle eest ostetav maja, korter või kinnistu. Kodulaenud sõlmitakse tihti kümneteks aastateks ning need on ühed soodsaimad laenutooted. Erinevad pangad teevad kindlasti ka individuaalseid laenupakkumisi mispärast tasub alati küsida kodulaenu mitmest pangast.

Autolaen

Autolaen on samuti väikelaen, kuid tagatisega ning selle sihtotstarbeks on auto soetamine. Peale laenu võtmist jääb laenu tagatiseks ostetud auto. Tegu on ühe populaarseima laenutootega Eestis ning autolaenu pakuvad väga mitmed laenuandjad ja pangad.

Ärilaen

Ärilaen, või hüpoteeklaen ettevõttele on laenutoode, mis on mõeldud ettevõtetele või äriühingutele. Peamiselt kasutatakse ärilaene näiteks ettevõtte tootmise laiendamiseks, uute seadmete ostmiseks või uutele turgudele sisenemiseks. Tavaliselt soovivad pangad ärilaenu tagatiseks kinnisvara, või kinnistut. Ärilaen on oma olemuselt väga dünaamiline laen ning erinevad pangad pakuvad ärilaene väga erinevatel tingimustel.