Väikelaen

Siit kokkuvõttest leiate vastused küsimustele, milline laen on väikelaen ning kuidas näeb välja väikelaenu taotlusprotsess. Oleme välja toonud kõige tähtsamad väikelaene puudutavad tingimused ning kaasnevad kohustused.

Alljärgnev pole finantsnõu ning paneme teile südamele, et enne igasuguse laenu võtmist tuleks tutvuda hoolikalt laenu tingimustega ning veenduda, kas võetud laen vastab ka teie finantsvõimekusele, ega valmista teile tulevikus probleeme.

Milline laen on väikelaen?

Väikelaenu näol on tegemist tavalise tarbimislaenuga. Väikelaen ongi mõeldud väiksemate kulude katmiseks, ehk tekkinud tarbimiskulutuste tarbeks. See tähendab, et sellel laenul pole otsest sihtotstarvet ega tagatisnõuet (kui tegu pole tagatisega väikelaenuga, mis on sellisel juhul kindlasti väljatoodud).

väikelaen, taotle väikelaenu

Kuidas erineb väikelaen kiirlaenudest?

1. Kiirlaenu summa on tavaliselt väiksem kui väikelaenudel. Kiirlaenude puhul jääb laenusumma enamasti alla 1000 euro samal ajal kui väikelaenude summad ulatuvad kuni 5000 euroni ilma tagatiseta.

2. Väikelaenude tagasimakseperiood on reeglina pikem kui kiirlaenude puhul. Kiirlaene iseloomustabki lause: "kiirelt saadud raha maksa kiirelt tagasi". Väikelaenude tagasimakseperiood võib ulatuda isegi mitme aastani.

3. Kiirlaenude intressid on enamasti kõrgemad. Kuna väikelaenude summad on tavaliselt pikemad on tegu pigem stabiilsema laenuga ning seetõttu on ka intress madalam. Enamasti on väikelaenude intressid umbes 20–30%.

Väikelaenude levinud tingimused

Väikelaenu saamiseks tuleb täita laenuandja poolt ettenähtud tingimused. Siinkohal on oluline mainida, et erinevate laenuandjatel võivad olla väga erinevad soovitud eeltingimused. Piltlikult öeldes: kui ühes kohas võib laenu saada juba mõnesaja eurose sissetulekuga, ei pruugi see olla teiste laenuandjate puhul.

Seepärast on alati oluline tutvuda erinevate laenude tingimustega! Paljude laenuandjate juures on järgmised eeltingimused vajalikud:

1. Kindlasti peab teil olema igakuine ja püsiv sissetulek ning seda tuleb ka pangaväljavõttega tõestada.

2. Kuna väikelaen on tagatiseta laen, on teie "lubadus" laenu tasuda ainus laenutagatis. Sellepärast ei ole võimalik peaaegu mitte kunagi üheltki korrektselt laenuandjalt laenu saarightbda maksehäirete eksisteerimisel. Laenuandja teeb enne laenu väljastamist alati taustakontrolli.

3. Väikelaenu taotlemiseks ei piisa tihtipeale 18-eluaastast, nimelt väljastavad mitmed laenuandjad väikelaene alates 21–22 eluaastast

4. Teil ei tohiks olla juba olemasolevaid finantskohustusi umbes 40% ulatuses teie igakuisest sissetulekust.

Populaarsemad krediidiandjad

Siit leiad 5 Eesti tuntumat laenuandjat, kust on võimalus saada sooodsat väikelaenu intressiga alates 1,4% kuus:

Võrdle alati pakkumiste krediidikulukust, sest Finantsinspektsiooni tegevusloa alusel tegutseb Eestis kokku 56 krediidiandjat.

Kui palju maksab väikelaenu taotlemine?

Laenu võtmisel on kõige suurema mõjuga laenuintress, kuid erinevate laenude puhul on olulised ka lepingutasud ning muud esmapilgul märkamatud kulud.

Laenu võtmise lisatasud on laenuandjate puhul väga erinevad. On kaks peamist lisatasu, mis võivad laenu intressile lisanduda: laenu igakuine hooldustasu ning laenulepingu sõlmimise tasu.

Laenulepingu tasu arvestatakse laenusummast maha, igakuine hooldustasu lisandub aga juba laenumaksetele.

Laenupakkumiste võrdlemiseks soovitame vaadata Laenukompass.ee uuringut: Väikelaenud Võrdluses 2021.